Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej rozpoczął prace nad piątą aktualizacją Krajowego programu oczyszczania ścieków komunalnych (KPOŚK). Najnowsza aktualizacja jest ostatnią szansą na zgłoszenie bieżących potrzeb w zakresie rozwoju infrastruktury ściekowej przez samorządy.
Krajowy program oczyszczania ścieków komunalnych jest podstawowym instrumentem wdrożenia postanowień dyrektywy Rady 91/271/EWG z dnia 21 maja 1991 r. w sprawie oczyszczania ścieków komunalnych (zwanej również dyrektywą ściekową). Celem Programu, przez realizację ujętych w nim inwestycji, jest ograniczenie zrzutów niedostatecznie oczyszczanych ścieków, a co za tym idzie – ochrona środowiska wodnego przed ich niekorzystnymi skutkami.
Zgodnie z art. 43 ust. 4c ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (Dz. U. z 2015 r. poz. 469, ze zm.), KPOŚK podlega okresowej aktualizacji przynajmniej raz na cztery lata. Ostatnia, a zarazem czwarta aktualizacja Programu została zatwierdzona przez Radę Ministrów w dniu 21 kwietnia 2016 r.
Piąta aktualizacja KPOŚK pozwoli władzom samorządowym na zgłoszenie do programu wszystkich inwestycji, które są niezbędne do spełnienia wymogów dyrektywy ściekowej i prawodawstwa polskiego. Rozpoczynając procedurę KZGW wyśle do samorządów, za pośrednictwem urzędów marszałkowskich, ankietę pozwalającą na zgłaszanie nowych inwestycji i modyfikację wyznaczonych obszarów aglomeracji. Ankiety zbierane będą do 21 listopada tego roku, a pełna aktualizacja programu zakończy się w marcu 2017 r.
Zapisy V AKPOŚK będą decydować o możliwości pozyskiwania środków finansowych przez samorządy na inwestycje realizowane w najbliższych latach. Dlatego też rzetelne i terminowe wypełnienie formularza aktualizacyjnego będzie kluczem do dalszych inwestycji i poprawy jakości życia mieszkańców aglomeracji.
Źródło: www.kzgw.gov.pl