Zielone Prawo

Prawo i Ochrona Środowiska

W Gubinie powstała farma solarna

Największa farma solarna w Polsce już otwarta. Znajduje się pod Gubinem, jej moc wynosi 1,5 MW, docelowo ma być 4,2 MW. Inwestorem jest Przedsiębiorstwo Energetyczne Gubin. To spółka z Poznania, która przy wykorzystaniu środków z Unii Europejskiej postawiła na stworzenie farmy solarnej w Lubuskiem.

Należy jednak pamiętać, że elektrownia słoneczna jest tylko uzupełnieniem oferty konwencjonalnej. Obecnie farma jest w stanie zaspokoić potrzeby energetyczne 350 gospodarstw domowych. – To prąd dla 1,5 tys. ludzi – mówi wiceprezes PEG Wojciech Wojciechowski.W przyszłości wytwarzana moc ma być większa, za sprawą rozbudowy elektrowni. Ale – jak również podkreślają władze poznańskiej spółki – wszystko zależy od możliwości pozyskania kolejnych środków z Unii Europejskiej. Bez tych pieniędzy, inwestycja jest nieopłacalna.

Walory ekologiczne farmy solarnej nie podlegają dyskusji. Z wyliczeń spółki wynika, że wykorzystanie prądu z takiej elektrowni – w porównaniu z konwencjonalną – pozwala nie wyemitować do atmosfery 3,5 tys. ton dwutlenku węgla.Elektrownia słoneczna daje również olbrzymie możliwości naukowcom badającym możliwości paneli słonecznych, ich moce produkcyjne i zachowanie w określonych warunkach. Stąd też inwestycja pod Gubinem została objęta patronatem Centrum Energetyki Odnawialnej PWSZ w Sulechowie.

Źródło: www.bizneslubuski.pl

Share Button

Comments are closed.