Zielone Prawo

Prawo i Ochrona Środowiska

Pobieranie zamiast kserowania

Studenci to grupa społeczna, która od lat zużywała znaczne ilości papieru. Pamiętacie kolejki w punktach ksero, w okresie sesji egzaminacyjnej? Większość z tych materiałów służyła do jednorazowego użytku, a ci najmniej ambitni używali ich zaledwie przez kilka godzin. Dziś, na nieszczęście właścicieli punktów poligraficznych przy uczelniach, tylko najbardziej konserwatywni żacy korzystają z takiej formy zdobywania notatek. Nadeszła elektroniczna rewolucja, tablety zastępują kajety.

W ostatnich latach możemy zaobserwować zmiany w podejściu do sposobu przekazywania informacji. Wiele podmiotów odchodzi od tradycyjnej drukowanej postaci zastępując ją dokumentami elektronicznymi. Taka forma ma wiele zalet – jest wygodna, znacznie szybciej dociera do odbiorcy, pozwala ograniczyć wydatki na papier, no i oczywiście jest przyjazna dla środowiska. Przykładem są e-faktury, stosowane powszechnie m.in. przez operatorów sieci komórkowych, czy przez sklepy internetowe. Coraz częściej w stopkach biznesowych wiadomości mailowych możemy znaleźć sformułowanie: „Zastanów się, zanim wydrukujesz tę wiadomość”, firmy zdają sobie sprawę, że takie rozwiązania wpływają pozytywnie na ich wizerunek.

Podobne zmiany można zauważyć również w podejściu administracji wielu państw do tych zagadnień. Władze Finlandii zapowiedziały niedawno, że od jesieni 2016 r. zniosą w szkołach naukę pisania odręcznego i kaligrafii, a zamiast tego dzieci będą uczone maszynopisania. Konieczność takich zmian argumentują tym, że pisanie na klawiaturze jest coraz istotniejsze w naszym codziennym życiu. Przykłady znajdziemy również w naszym kraju. W polskim prawie dopuszczono możliwość doręczania pism drogą elektroniczną, urzędy chętnie wdrażają systemy elektronicznego obiegu dokumentów, a w 2012 r. wszystkich polskich parlamentarzystów wyposażono w tablety, aby zmniejszyć zużycie papieru przeznaczonego na druki sejmowe i senackie.

Notatek.pl - Materiały na studia: notatki, ćwiczenia, wykład

Jednak swoistą rewolucję w podejściu do dokumentów elektronicznych przeprowadzili studenci, dla których wydatki na kserowanie stanowiły nierzadko znaczną część budżetu. Wraz z powstaniem Internetu na całym świecie pojawiło się wiele portali, które umożliwiały wymianę danych – żacy bardzo szybko zaczęli je wykorzystywać na swoje potrzeby, umieszczali w nich notatki z wykładów, czy przygotowane przez siebie skrypty. Dzisiaj w sieci funkcjonują serwisy tego typu skupione wyłącznie na studentach – wiodącym w Polsce jest notatek.pl. W portalu tym znajduje się ogromna baza różnego rodzaju materiałów przydatnych na studiach, wszystkie są pogrupowane w taki sposób, że możemy je przeglądać wybierając z listy interesującą nas uczelnię, przedmiot, a nawet wskazując konkretnego wykładowcę. Jak się okazuje dbałość o środowisko może iść w parze z wygodą i redukcją wydatków.

Sprawdź:
Notatek.pl - Materiały na studia: notatki, ćwiczenia, wykład

Share Button

Comments are closed.